Kilkukrotnie wytrzymalsze od zwykłego, ale o tej samej grubości – takie jest szkło hartowane, które stanowi nieodłączny element konstrukcyjny współczesnych konstrukcji. Czynniki te sprawiają, że jest często wykorzystywane do tworzenia nowoczesnych balustrad zabezpieczających. Rozwiązanie to przekłada się na komfort użytkowania, a także na zwiększenie eleganckiej formy pomieszczeń.
Cechy szkła hartowanego
Ten rodzaj materiał powstaje po poddaniu obróbce termicznej. Proces ten polega na podnoszeniu temperatury do wysokich wartości, a następnie szybkiemu chłodzeniu. W wyniku specyficznych właściwości termoprzewodzących cząsteczki szkła przy gwałtownym schłodzeniu szybko się kurczą i twardnieją na powierzchni szkła uniemożliwiając tym samym proces ten wewnątrz szkła. W rezultacie następuje zwiększenie gęstości cząsteczek na powierzchni szkła. W ten sposób dochodzi do znacznej różnicy w strukturze molekularnej szkła. Cząsteczki na powierzchni są dużo bliżej siebie niż te wewnątrz szkła.
Gdzie wykorzystuje się szkło hartowane?
Wykorzystanie szkła hartowanego jest naprawdę szerokie, gdyż stosuje się je w wielu miejscach. W architekturze wnętrz najczęściej jest ono wykorzystywane jako materiał, z którego wykonywane są ściany kabin prysznicowych, nierzadko również ze szkła hartowanego wykonywane są drzwi wewnętrzne. Poza tym projektanci wnętrz coraz częściej wykorzystują szkło hartowane przy projektach nowoczesnych i praktycznych kuchni. Często ze szkła hartowanego wykonywane są balustrady balkonowe.
Jak wygląda obróbka szkła hartowanego?
Specyficzne właściwości szkła hartowanego sprawiają, że po zakończeniu procesu hartowania nie może ono być formowane plastycznie. Każda taka próba po zahartowaniu tafli szkła zakończy się uszkodzeniem szkła. W wyniku tego, wszystkie przewidziane i konieczne zmiany formy należy wykonać przed obróbką termiczną szkła. Przed poddaniem obróbce termicznej szkło musi mieć obrobione, czyli wygładzone krawędzie. Istnieją konkretne normy określające odległość od krawędzi szkła wszelkich dziur i wycięć, które są niezbędne w celu montażu elementów hartowanych np. stosowanych w balustradach.
Materiał w formie szkła hartowanego jest więc idealnym budulcem konstrukcyjnym w wielu przypadkach. Posiada wszystkie właściwości klasycznego szkła, ale jednocześnie pozbawiony jest jego wad. Przede wszystkim jest dużo wytrzymalsze, a to znacznie zwiększa wachlarz możliwości jego wykorzystywania.